Szukasz półkolonii dla swojego dziecka? W tym wpisie odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczących naszego planu na 2025 rok! Jeżeli jeszcze coś Cię zastanawia – pytaj śmiało! Chętnie wszystko wyjaśnimy!

Czy są jeszcze wolne miejsca?

Tak, są. Aktualnie (stan z 31.05.) mamy na każdym turnusie po kilka miejsc. Na pierwszym zostało jeszcze 5. 🤗

Czy można zapisać dziecko na więcej niż jeden turnus?

Można! Twoje dziecko jak najbardziej może uczestniczyć w kilku turnusach półkolonii. Mamy dwa mocno różniące się tematy przewodnie, które organizujemy naprzemiennie, a do tego od poniedziałku do piątku każdy dzień jest inny, więc nawet jeżeli wybierzesz dwukrotnie ten sam temat, to mimo, że formuła będzie powtarzalna pod kątem zabaw, to będzie to zorganizowane w takim odstępie czasu, że dziecko nudzić się nie będzie. Zwłaszcza, że zadania językowe przygotowujemy pod różne poziomy zaawansowania, a wszystkie aktywności manualne i artystyczne dostosowujemy do indywidualnego tempa – dlatego wyborów aktywności będzie naprawdę sporo, nawet przy kilku turnusach.

Który temat półkolonii wybrać?

Zarówno “Podróż dookoła świata – Przygody wielkich odkrywców” jak i “Przyrodnicza podróż dookoła świata – Na tropie dzikich zwierząt” powinny przypaść Twojemu dziecku tak samu do gustu. Niezależnie od tematu przewodniego codziennie wyruszamy na nową przygodę, rozwiązujemy zagadki, bierzemy udział w przeróżnych warsztatach, spędzamy dużo czasu na zewnątrz i oczywiście trenujemy języki obce.  Dlatego wybierz dogodny dla siebie termin, a my już zajmiemy się tym, żeby Twoje dziecko spędziło super wakacje niezależnie od wyboru tematu półkolonii. 🤗 Terminy i tematy znajdziesz tutaj: https://milaszkolajezykowa.pl/polkolonie-w-poznaniu/

Na czym polegają gry terenowe?

Gry terenowe to angażująca forma zabawy na świeżym powietrzu, która łączy ruch, przygodę i naukę. Dzieci poruszają się po wyznaczonym terenie (np. parku, lesie, czy ciekawych miejscach w Poznaniu), szukając wskazówek, rozwiązując zadania i pokonując różnorodne wyzwania. Wszystko odbywa się w duchu współpracy i dobrej zabawy!

Podczas naszych półkolonii jedną z takich przygód będzie gra „Skarb siedmiu kontynentów” – razem z Magellanem wyruszymy w podróż dookoła świata, odkrywając ciekawostki o zwierzętach i kulturach różnych kontynentów. Po drodze na uczestników czekają niecodzienne zadania – na przykład w Australii dzieci będą musiały rozszyfrować wiadomość ukrytą w aborygeńskich symbolach, a w Afryce zbudować własne „zwierzę tropów” z naturalnych materiałów znalezionych w terenie.

Czy realizujecie wszystkie aktywności wpisane w plan dnia?

Większość tak, ale mamy zaplanowane również alternatywne aktywności, które pozwalają nam podchodzić elastycznie do potrzeb grupy, którą mamy pod opieką. Patrzymy na pogodę, ilość czasu, poziom energii dzieci i ich zainteresowanie danym tematem. Chcemy żeby dzieci miały jak najwspanialsze wakacje, więc nie będziemy realizować aktywności, na które nie mają w danym momencie siły. Zawsze możemy spróbować przeprowadzić je kolejnego dnia, albo spróbować zrealizować je w mniejszym wymiarze. 🤗 Za to możesz mieć pewność, że te najbardziej niezapomniane aktywności na pewno znajdą miejsce w planie każdego dnia oraz, że zrealizujemy nasze główne założenie – będą przygody, super atmosfera, języki obce, dużo ruchu na świeżym powietrzu, ale też czas na odpoczynek i swobodną zabawę.

Czy podczas półkolonii dzieci mogą korzystać z telefonu?

Podczas naszych warsztatów nie korzystamy z telefonów. Odpoczywamy od ekranów. Ekran telewizora pojawi się tylko dwukrotnie w tygodniu po około 15 minut, gdy będziemy robić quizy językowe. Jeżeli telefon jest potrzebny Twojemu dziecku, bo np. samodzielnie przychodzi do nas na półkolonie, czy wraca do domu, to jak najbardziej może trzymać go w plecaku w ciągu dnia, a potem mieć go przy sobie podczas przemieszczania się. Jeżeli dziecko, lub rodzic potrzebują skontaktować się ze sobą w ciągu dnia udostępnimy telefon szkoły.

W zeszłych latach mieliśmy zasadę, że można skorzystać z telefonu w czasie popołudniowej świetlicy, jednak zauważyliśmy, że nie tylko właściciel telefonu sprawdzał jego treść, a wiele dzieci dookoła interesowało się tym co się tam dzieje i ciężko było je zachęcić do ciekawszych i zdrowszych form rozrywki, której jest pod dostatkiem w naszej świetlicy. Dlatego od tego roku telefon trzymamy wyłącznie w plecaku.  

Kto będzie opiekować się dziećmi?

W zależności od turnusu skład będzie się nieco zmieniał, ale będą to dziewczyny z naszej regularnej Miłej Ekipy – nauczycielki chińskiego i angielskiego.

Moje dziecko nie mówi po angielsku, ani po chińsku – poradzi sobie?

Poradzi. Podczas panelu warsztatowego używamy głównie języka obcego, ale gdy jest potrzeba by coś dokładniej wyjaśnić przechodzimy na język polski. Dzieci przez większość czasu nie mają problemu z tym, gdy mówimy w innym języku, zwłaszcza, że komunikaty podpieramy odpowiednimi gestami i mimiką – tak jak to robimy podczas naszych zajęć językowych w czasie roku szkolnego.

Moje dziecko zna już nieźle chiński/angielski – nie będzie się nudziło?

Nie ma opcji! Cały dzień to przeróżne przygody i aktywności dodatkowo przyprawione chińskim i angielskim, dzięki czemu dzieci mają szansę spotkać się z niecodziennym słownictwem i nowymi wyrażeniami. To doskonały moment by dziecko mogło zanurzyć się w języku i otworzyć się na doświadczanie go w naturalnym kontekście. Podczas gier i zabaw typowo językowych będziemy dzielić dzieci na grupy, lub przydzielać zadania dostosowane do wieku i umiejętności. Zawsze chcemy by było fajnie, produktywnie i rozwijająco!

Na jakie aktywności najbardziej czekacie?

Jest tego sporo! Podczas tematu “Podróż dookoła świata – Przygody wielkich odkrywców” chętnie zbudujemy kije deszczowe, wyruszymy na grę terenową z poszukiwaniami skarbów i zagramy w szaloną grę z ananasowym torem przeszkód. Blind test chińskich smaków brzmi też przeciekawie! Podczas tematu “Przyrodnicza podróż dookoła świata – Na tropie dzikich zwierząt” cudownie zapowiadają się warsztaty survivalowe, gdzie będziemy uczyć się rozpoznawać ślady zwierząt, dowiemy się jak odnaleźć się w lesie bez mapy, oraz nauczymy się rozpalać ognisko! Wspaniale będziemy się też na pewno bawić podczas warsztatów rzeźbiarskich i artystycznych, oraz podczas drużynowych smoczych wyścigów – dzieci ustawią się gęsiego, trzymając za ramiona jak „smoczy ogon”. Zadaniem każdej drużyny jest jak najszybciej pokonać trasę bez zgubienia „ogonów”, mimo, że czekają na nich po drodze różne przeszkody!

A do tego cieszą nas klasyczne zabawy, które powtarzamy co roku, jak podchody z krótkofalówkami i bitwa wodna! 😍

Czy mogę zapisać czterolatka, mimo, że półkolonie są od lat 5?

To zależy – od dziecka oczywiście. 😀 Są przedszkolaki, które wyjeżdżają na kolonie na dwa tygodnie i są zadowolone z takiego stanu rzeczy, a są przedszkolaki, które potrzebują jeszcze chwili zanim zostaną na cały dzień w nowym miejscu. Jeżeli Twoje dziecko chodzi do przedszkola, bądź bywało już na innych warsztatach, a może po prostu lubi nowe doświadczenia, czy zwyczajnie na poziomie intuicji czujesz, że będzie zadowolone – to zapisuj śmiało! Na ten moment będziemy na jednym z turnusów gościć rezolutną czteroipółlatkę. Pięciolatków i sześciolatków będzie naprawdę sporo. Jeżeli się wahasz czy to już odpowiednia pora, to zawsze możesz umówić się z nami na pojedynczą lekcję grupową. W ten sposób będziesz mieć szansę zauważyć jak dziecko czuje się u nas w szkole, a my szczerze powiemy jak to widzimy – w końcu zawsze możemy spotkać się za rok!

Gdzie odbywają się półkolonie?

Dzień zaczynamy i kończymy w naszej szkole na Tylnym Chwaliszewie 8/U2. W ciągu dnia korzystamy z pięknej okolicy, oraz przemieszczamy się również w dalsze zakątki Poznania przy pomocy komunikacji miejskiej. Część aktywności odbywa się w Parku Tysiąclecia, Parku Szelągowskim i na Cytadeli. Korzystamy również z ofert muzealnych.

O której dziecko powinno przyjechać do szkoły?

Świetlicę otwieramy o 7:30, ale część warsztatową rozpoczynamy o godzinie 9:00, dlatego dobrze byłoby żeby dzieciaczki dojechały nie wcześniej niż o 7:30 i nie później niż o 9:00 😉 Czasami wychodzimy ze szkoły na pierwszą aktywność już koło 9:00.

Co robicie w świetlicy?

Zawsze patrzymy na poziom energii dzieci. 5-latek po dniu pełnym wrażeń czasami najszczęśliwszy będzie, gdy pokoloruje obrazek, a 10-latek może będzie miał ochotę na więcej chińskich znaków, lub grę planszową? W świetlicy pozwalamy dzieciom zwyczajnie się pobawić i odpocząć na własnych warunkach, a jeżeli tylko mają siły i ochotę to jesteśmy na miejscu by wspólnie wykonać prace plastyczne, pograć i pouczyć się języków.

 

Czy mogę odebrać dziecko przed 16.00?

Pewnie! 16.00 i później jest najbezpieczniejsza, dlatego że część dnia spędzamy poza szkołą, ale odbiór we wcześniejszych godzinach również jest możliwy. Jeżeli już z góry wiecie, że potrzebujecie/chcecie wpaść po dziecko wcześniej, to dajcie nam proszę znać – skontaktujemy się w okolicy godziny planowanego odbioru, by poinformować Was, gdzie aktualnie jesteśmy.

Co będzie do jedzenia?

Zapewniamy dwa posiłki dziennie – obiad serwowany koło 12:30 oraz podwieczorek. Jeżeli Twoje dziecko przyjedzie do nas wcześnie to dobrym pomysłem będzie spakowanie mu drugiego śniadania. Uwzględniamy alergie pokarmowe i preferencje żywieniowe. Zamówimy zdrowe jedzenie ze sprawdzonego cateringu. Podczas zgłoszenia dziecka dajcie nam proszę znać czy na półkoloniach gościmy małego wegetarianina, czy może dziecko z alergią na pewne składniki.

Czy dziecko będzie ubezpieczone?

Tak, dziecko zostanie objęte ubezpieczeniem. Nie jest dodatkowo płatne.

Czy półkolonie zgłaszane są do Kuratorium Oświaty?

Tak, wszystkie turnusy zgłaszamy po kolei do rejestru Kuratorium Oświaty i sanepidu. W bazie wypoczynku będzie nas można znaleźć mniej więcej od połowy czerwca.

Chcesz zapoznać się z programem półkolonii?

Wszystkie podstawowe informacje znajdziesz tutaj:  https://milaszkolajezykowa.pl/polkolonie-w-poznaniu/

Podróż dookoła świata – Przygody wielkich odkrywców: https://milaszkolajezykowa.pl/warsztaty/

Przyrodnicza podróż dookoła świata – Na tropie dzikich zwierząt: https://milaszkolajezykowa.pl/polkolonie-poznan/

Masz jeszcze jakieś pytania? ✨

Daj znać!