Dawno temu, w Starożytnych Chinach Nefrytowy Cesarz postanowił uporządkować kalendarz tworząc sześćdziesięcioletni cykl, gdzie do każdego roku przypisze nazwę jednego z dwunastu zwierząt i jeden z pięciu elementów – ognia, ziemi, wody, metalu i drewna. Żeby rozstrzygnąć, które ze zwierząt zajmą te zaszczytne miejsca zorganizował wielki wyścig!


W tamtym czasie kot i szczur byli najlepszymi przyjaciółmi. Kot lubił sobie pospać, więc poprosił szczura by obudził go z samego rana. Bał się, że zaśpi i nie dobiegnie na czas. Szczur obudził się skoro świt. Popatrzył na swojego przyjaciela i zobaczył łapy dłuższe od swoich. Pomyślał, że jeśli obudzi kota, ten na pewno dobiegnie pierwszy na metę zostawiając go daleko w tyle. Bez większych rozterek wyszedł z domu na paluszkach i ruszył przed siebie.

Na linii startu zobaczył bawoła. Przez chwilę biegli równym tempem, ale szczur czuł, że nie wytrzyma tak długo. Zawołał więc do bawoła: „Czy lubisz słuchać piosenek? Znam kilka dobrych!”. Szczur zaśpiewał specjalnie bardzo cichutko, tak by nie za wiele było słychać. Po chwili bawół zaproponował, żeby wskoczył mu na grzbiet i śpiewał bliżej jego ucha. W ten sposób pokonali całą trasę. Tuż przy mecie szczur zeskoczył na ziemię tuż przed kopyta bawoła stając się tym samym pierwszym znakiem zodiaku.

A kot? Przegapił wyścig i nigdy nie wybaczył tego swojemu przyjacielowi.

Rok 2020 był rokiem metalowego szczura – gryzonia, chowającego się w dziurach. Rok 2021 to rok bawoła – łagodnego, pracowitego i skubiącego spokojnie trawę. Podobno w tym roku szczęście MUUUUrowane!

Wszystkiego dobrego w chińskim nowym roku! 新年快乐!