HSK (Hànyǔ Shuǐpíng Kǎoshì) to najbardziej znany i powszechnie respektowany egzamin z języka chińskiego. Organizowany jest przez Hanban – filię Ministerstwa Edukacji w Chinach odpowiadającą za promocję języka i kultury chińskiej na całym świecie. Jeszcze do niedawna można było do niego przystąpić w formie papierowej w wybranym Instytucie Konfucjusza w Polsce. Jednak pandemia wpłynęła na formę zdawania egzaminu i przeniosła go do sieci.

Na czym polega HSK? 

Na sprawdzeniu umiejętności rozumienia ze słuchu, czytania, gramatyki i pisania. Aktualnie podzielony jest na sześć poziomów, gdzie 1 jest najniższy, a 6 najwyższy. Egzamin służący do sprawdzenia umiejętności konwersacyjnych to HSKK, który podzielony jest na trzy poziomy – początkowy, średni i zaawansowany.

HSK – Home Edition

W 2020 roku zorganizowano w Polsce pierwszą edycję testów HSK i HSKK, które można zdawać we własnym domu! Aktualnie jest to jedyna możliwa forma przystępowania do egzaminu. Żeby wziąć udział w teście online potrzebny jest sprawny Internet, komputer z kamerą, słuchawki, telefon i możliwie spokojna przestrzeń, w której będziemy mogli odizolować się od domowników na czas trwania testu.

Jak się zapisać?

Wejdź na stronę chinesetest.cn i w prawym górnym rogu wybierz język strony. Po zalogowaniu wybierz z górnego menu “考试报名“  (“Test Registration”). Następnie wybierz interesujący Cię poziom egzaminu i ośrodek testowy w Polsce. Kolejny krok to wypełnienie swoich danych osobowych. Koniecznie przygotuj swoje zdjęcie na białym tle i dowód osobisty lub paszport (sprawdź czy Twój dokument jest ważny!).  Nie zapomnij też o opłacie za egzamin na konto organizującego go Instytutu i o przesłaniu potwierdzenia przelewu drogą mailową. Aktualnie można jeszcze się zarejestrować na egzaminy organizowane 5 czerwca przez Instytut Konfucjusza we Wrocławiu. Miejsca na HSK w Krakowie skończyły się już jakiś czas temu, dlatego lepiej się streszczać…

Dlaczego jest tak dużo chętnych? Zawsze można się było ze spokojem zapisać!

Powodów jest wiele, chociażby brak potrzeby dojazdu do Instytutu, gdy mieszka się w miejscowości oddalonej o setki kilometrów. Kusząca jest też możliwość korzystania z klawiatury do wprowadzania znaków, zamiast ręcznego zapisu, który jest zdecydowanie bardziej wymagający. Na zagęszczenie ruchów zdających wpłynęło też ogłoszenie na Twitterze zamieszczone przez HSK Official 1 kwietnia:

Powyższe słowa o wprowadzeniu nowego “Standardu” HSK obowiązująco od 1 lipca 2021 zostało w dużej mierze odebrane jako sygnał, że od tego momentu będzie można tylko i wyłącznie zdawać nowy zreformowany rodzaj testów HSK bez wcześniejszego dostępu do przykładowych egzaminów i materiałów przygotowujących. Było to niezwykle stresujące dla uczniów, którzy już zdążyli napatrzeć się na wykresy mówiące o tym, że wymagana liczba słownictwa wzrośnie trzykrotnie, a pinyin zniknie bezpowrotnie.

Mało kto poddawał w wątpliwość znaczenie tego tweeta, zwłaszcza, że na Youtubie powstały filmy omawiające nowy standard HSK przez doświadczonych nauczycieli z Chin, a ceny internetowych kursów przygotowujących do egzaminów poszybowały w dół.

Po kilku tygodniach HSK Official popełniło kolejny wpis:

w którym wyjaśniono, że użyte słowo “Standard” nie oznacza wprowadzenia zmian w testach od 1 lipca. Tego dnia oficjalnie zostaną zatwierdzone zasady dotyczące nowego HSK, który następnie będzie rozwijany przez lata i nie zostanie wprowadzony znienacka. Czyli znane nam do tej pory HSK 1 – 6 oraz testy HSKK zostaną z nami jeszcze przez kilka wiosen. 😉

Pod koniec roku 2021 odbędą się pierwsze testy próbne na poziomie 7 – 9, a w marcu pierwsze oficjalne egzaminy. Za HSK 1 – 6 będą zabierać się później, bo reforma to proces wymagający czasu.

Przebieg testu online

Po zapisaniu się na egzamin dostaniesz mailowo informację od IK o przeprowadzeniu spotkania organizacyjnego, na którym dowiesz się wszystkiego o przebiegu testu i o tym jak skorzystać z oprogramowania egzaminacyjnego. Program pobierz ze wszystkimi zalecanymi sterownikami i odpal go co najmniej na tydzień przed egzaminem by przystąpić do próbnego testu. Na dzień lub dwa przed egzaminem możliwość podejścia do testu próbnego zostaje wyłączona.

Przed samym testem potrzebujesz przygotować swoje stanowisko do zdawania egzaminu:

  • Zamykany pokój, do którego nikt nie wejdzie w czasie gdy będziesz zdawać egzamin.
  • Wydrukowany admission ticket, który pobiera się ze strony chinesetest.cn.
  • Dowód osobisty lub paszport.
  • Komputer z działającą kamerą i z zainstalowaniem oprogramowaniem testowym, który stoi na pustym blacie. Jedyne co możesz położyć obok komputera to wydrukowany bilet i dowód osobisty. W Twojej przestrzeni nie powinny się znajdować żadne przedmioty, które mogłyby teoretycznie umożliwić Ci oszukiwanie podczas egzaminu. Dlatego lepiej jest odsunąć od siebie wszystkie rzeczy jak najdalej, bądź nawet wynieść część z nich do innego pomieszczenia – bo po co ryzykować dyskwalifikację?
  • Słuchawki – upewnij się wcześniej, że dobrze działają z Twoim komputerem, a ustawienia odsłuchu jak i mikrofonu są wybrane poprawnie.
  • Telefon z ładowarką potrzebny jest do nagrywania Cię z takiego kąta by było widać Twój monitor i plecy/ profil. Program do nagrywania różni się w zależności od ustaleń konkretnego Instytutu. Jest to zawsze jeden z darmowych komunikatorów jak Zoom, Microsoft Teams, czy Skype. Na godzinę przed egzaminem łączysz się przez niego z Instytutem na obowiązkowej zbiórce podczas której sprawdzą obecność wszystkich uczestników oraz poprawność przygotowania stanowisk egzaminacyjnych. Następnie należy przełączyć telefon w tryb samolotowy i ściszyć go do minimum oraz ustawić we wcześniej przygotowanym miejscu tak by mógł poprawnie nagrać przebieg Twojego egzaminu. Wypróbuj wcześniej ustawienie stanowiska i sprawdź, czy możesz bez problemu stabilnie ustawić telefon. Możliwe, że będzie potrzebne małe przemeblowanie lub zakup statywu na telefon i przedłużacza.

Do panelu zdawania testu możesz zalogować się na komputerze nawet kilka godzin wcześniej, a rozpoczęcie i tak będzie dopiero możliwe o ustalonym czasie. Gdy wybije odpowiednia godzina na ekranie pojawi się komunikat o starcie.

To lepiej online, czy tradycyjnie?

Moim zdaniem komfort zdawania testu papierowego w dużym stopniu zależy od ośrodka, w którym będziesz podchodzić do egzaminu oraz od osób, które razem z Tobą usiądą w tej samej sali. Za to komfort zdawania wersji online zależy przede wszystkim od własnej zaradności. Zdarzyło mi się podchodzić do obu wersji i jeżeli tylko będzie taka możliwość to w przyszłości na pewno chciałabym zdawać już każdy certyfikat przed własnym komputerem.

Zdawanie stacjonarne

Gdy po raz pierwszy podchodziłam do testu HSK i HSKK warunki do zdawania testu nie były najlepsze. W jednej sali, w szkolnych ławkach siedziało około 20 osób. Nagranie leciało z głośnika umieszczonego pod sufitem. O odpowiedniej głośności zadecydowali Ci najbardziej przebojowi (bądź marudzący). Dla mnie było zbyt głośno i czułam, że dźwięk nieprzyjemnie dudni, odbija się od powierzchni i sprawia ból moim uszom. Do tego współzdający na różny sposób radzili sobie ze stresem. Słyszałam sapanie, westchnięcia i nerwowe stukanie ołówkiem. Najlepsze skupienie uzyskuje w pełnej ciszy, więc każde skrzypnięcie krzesła, czy wydmuchanie nosa wybijało mnie z rytmu. Na dokładkę w pewnym momencie jeden z nauczycieli wyciągnął aparat fotograficzny i zaczął robić zdjęcia z fleszem. Zalała mnie wtedy fala złości – wysoki wynik egzaminu był mi potrzebny do uzyskania stypendium i wyjazdu do Chin na studia. Niestety podczas testu nie można mówić, ani ciskać przedmiotami, więc pozostały mi jedynie próby rzucenia morderczego spojrzenia.

Kilka godzin później podeszłam do egzaminu ustnego. Ponownie w około 20 osób weszliśmy do jednej sali. Na ławkach przygotowane były laptopy bez słuchawek. Poziom pierwszy HSKK polega na powtarzaniu zdań z nagrania, odpowiadaniu na pytania i zbudowaniu dwóch dłuższych wypowiedzi na podane tematy. Nagranie znowu leciało ze wspólnego głośnika i wszyscy odpowiadaliśmy jednocześnie. Już przy pierwszym zadaniu wiedziałam, że nie będzie łatwo. Nawet przy powtarzaniu zdań gubiłam wątek, bo mimowolnie słuchałam tego co mówią sąsiedzi. Najżywiej pamiętam ostatnie zadanie. Temat dotyczył urodzin przyjaciela. Jednemu z uczestników skończyły się pomysły na wypowiedź, więc zaczął śpiewać chińskie “Sto lat” do końca wyznaczonego czasu na odpowiedź.

Warto pamiętać, że Instytut Instytutowi nierówny i warunki zdawania egzaminów będą różniły się w zależności od miejsca. Innym razem zdawałam HSK i HSKK w ośrodku, gdzie dostaliśmy słuchawki. Nie zniwelowało to rozpraszających odgłosów w stu procentach, ale na pewno o wiele łatwiej było mi się skupić.

Zdawanie online

Mam bardzo dobre doświadczenia z egzaminem zdawanym w tej formie. Cisza i spokój pozwoliły mi naprawdę się skupić, a doskonały poziom organizacji ze strony IK sprawił, że byłam bardzo dobrze poinformowana i wszelkie wątpliwości były rozwiewane na bieżąco. Małe nieprzyjemności, które mnie spotkały były wynikiem mojej opieszałości i traktowaniem tego doświadczenia jako ciekawostki, a nie poważnego egzaminu, dlatego mam dla Was kilka rad. 😉

O czym trzeba pamiętać?

  • Przygotuj stanowisko wystarczająco wcześnie. Zdecydowanie łatwiej jest pożyczyć od kogoś komputer, kupić słuchawki, czy przestawić szafę kilka dni wcześniej niż na godzinę przed egzaminem.
  • Podejdź do testu próbnego i pamiętaj, że możliwość do jego przystąpienia zostaje wyłączona w okolicy daty testu, dlatego zabierz się za niego jeszcze przed spotkaniem organizacyjnym z IK. Nieprzystąpienie do próbnego testu zemściło się na mnie – nie mogłam używać normalnej metody wprowadzania znaków. Mogłam wpisywać tylko pojedyncze znaki, a nie całe słowa, czy frazy co bardzo utrudniało mi czynienie notatek. Gdybym zrobiła test wystarczająco wcześnie pewnie dowiedziałabym się jak ustawić wprowadzenie znaków tak by działały bez zarzutu.
  • Nie zapomnij zrobić przelewu na konto Instytutu, inaczej Twoja rejestracja nie będzie ważna!
  • Spiesz się z zapisem – zostało już niewiele miejsc!

Materiały

Instagram ze słownictwem: https://www.instagram.com/mily_chinski/?hl=pl

Przykładowe testy: https://www.confuciusinstitute.manchester.ac.uk/study/testing/hsk/hsk-learning-resources/