Uwielbiasz pochłaniać nowe języki? Chcesz mówić jak native speaker, ale czujesz, że brakuje Ci swobody w komunikacji? Kolejny podręcznik może nie wystarczyć. Jeżeli chcesz brzmieć naturalnie potrzebujesz jak najwięcej kontaktu z żywym językiem. Immersja językowa Ci w tym pomoże.

Teoria nurkowania

Immersja językowa to metoda nauki polegająca na zanurzeniu się w języku obcym, czyli na jak najczęstszym otaczaniu się nim. Regularne obcowanie z językiem używanym w naturalnym kontekście niesie ze sobą wiele korzyści. Może wpłynąć na poszerzenie bazy słownictwa, poznanie kultury, poprawę wymowy oraz zrozumienie treści słuchanych i czytanych. Najpiękniejsze jest to, że immersję możesz stosować przy okazji, dlatego nie zabierze Ci cennego czasu. Wystarczy, że stworzysz wokół siebie środowisko wypełnione językiem obcym. Tak żeby zawsze był na wyciągnięcie ręki.

Dr Kara Morgan-Short i dr Michael Ullman przeprowadzili serię badań skupiających się na przyswajaniu języka obcego przez osoby dorosłe. Na początku, porównali efekty przyswajania języka jedynie przez immersję z uczeniem przez nauczyciela, który kładzie duży nacisk na objaśnianie gramatyki. Grupa ucząca się z nauczycielem poradziła sobie nieco lepiej.

Ich kolejne badanie skupiło się na mechanizmach zachodzących w mózgu uczniów w zależności od sposobu nauki. Ponownie zbadano dwie grupy dorosłych. Jedną, która uczyła się tradycyjny sposób razem z nauczycielem i drugą, która uczyła się przez immersję. Tym razem, badani poproszeni byli o przyswojenie nieistniejącego w realnym świecie języka. Składał się z 13 słów i wymyślonych struktur gramatycznych.

Obie grupy z sukcesem przyswoiły nowy język, jednak wyniki EEG wykazały różnice w czynnościach mózgu podczas jego przetwarzania. W trakcie badania każdy rozwiązywał test oceniając poprawność pokazanych mu zdań. Aktywność mózgów badanych porównywana była z aktywnością mózgów native speakerów, którzy oceniali poprawność zdań we własnym języku. Grupa, która uczyła się przez zanurzenie przetwarzała gramatykę w taki sam sposób jak gdyby była rodzimymi użytkownikami tego wymyślonego języka.

Immersja może pomóc w osiągnięciu naturalności w języku obcym. Pamiętaj jednak, że lepiej traktować ją jako uzupełniającą metodę nauki. W przypadku osoby dorosłej uczenie się tylko przez immersję może okazać się mało skuteczne.

Nurkowanie? Od czego zacząć?

 Pomyśl o tym jak wygląda Twój dzień. O czym myślisz, gdy myjesz zęby? Co robisz, gdy stoisz w korku? Czy otacza Cię cisza, gdy przygotowujesz śniadanie? Każdą z tych chwil możesz wypełnić językiem obcym. Gdy nakładasz pastę na szczoteczkę postaraj przypomnieć sobie jak opisać tę sytuację w innym języku. Jeżeli stoisz w korku to posłuchaj muzyki, audycji lub podcastów. Jako pasażer wykorzystaj aplikację na smartphonie. Gdy przygotowujesz śniadanie włącz radio.

Zastanów się, jak wygląda Twój czas wolny. Gdy odpoczywasz, spróbuj odpoczywać w języku obcym. Przygotowujesz coś pysznego? Skorzystaj z zagranicznego przepisu. Ćwiczenia na siłowni? Włącz energetyczną playlistę wypełnioną obcojęzycznymi utworami. Podczas wieczoru filmowego nie włączaj polskiego dubbingu. Możliwości jest mnóstwo. Trzeba jedynie odrobiny inspiracji.

Podstawowy sprzęt płetwonurka

Netflix i Viki – filmy, bajki i seriale

Materiały audiowizualne zdecydowanie zasługują na pierwsze miejsce. Oglądanie filmów i seriali ułatwi Ci osadzenie nowo poznanych wyrażeń w naturalnym kontekście oraz zrozumienie obcej kultury. Nawet jeżeli nie będziesz rozumieć wszystkich dialogów, to obraz pomoże Ci nie zgubić wątku i cały czas będziesz się dobrze bawić. Dostosowanie poziomu trudności podczas oglądania jest bardzo łatwe. Może najpierw obejrzysz odcinek serialu z polskimi napisami, a za jakiś czas pokusisz się o napisy w języku obcym? Pewnego dnia napisy przestaną być potrzebne.

Dostęp do filmów, bajek i seriali uzyskasz korzystając z Netflixa. Żeby znaleźć filmy w języku, który Cię interesuje skorzystaj z funkcji wyszukiwania po ścieżce dźwiękowej: https://www.netflix.com/browse/audio. Netflix proponuje języki odpowiednie ze względu na Twoje położenie, przez co np. chiński może być niewidoczny. W takim przypadku wystarczy zmienić język w ustawieniach.

Na Netflixie przeważają anglojęzyczne treści. Jeżeli interesuje Cię kino azjatyckie odwiedź stronę www.viki.com. Znajdziesz tam mnóstwo seriali z polskimi napisami. Niektóre z nich mają wgrany learn mode (tryb nauki), który polega na jednoczesnym wyświetlaniu napisów w dwóch językach. Na nieznane słowo możesz kliknąć w dowolnym momencie i przeczytać jego tłumaczenie.

 

YouTube i Youku – tutoriale, muzyka, wywiady

YouTube i Youku to serwisy internetowe, które sprawdzają się doskonale gdy masz ochotę obejrzeć coś krótszego niż film. Znajdziesz tam wywiady, bajki, seriale, vlogi ciekawych postaci oraz mnóstwo muzyki z teledyskami. Youtube i Youku wspaniale sprawdzają się do rozwijania zainteresowań. Grasz na instrumencie? Robisz zdjęcia? A może kochasz wypieki? Bez problemu znajdziesz lekcje w języku obcym na każdy temat, który Cię interesuje.

Aplikacje na smartfonie

Pobierz kilka aplikacji na swój telefon. Takich, na których znajdziesz kursy językowe, np. Quizlet, Memrise, Duolingo, Hello Chinese. Albo takich, które mają umilić czas native speakerom języka, którego się uczysz, np. gry, radio, aplikacje z audiobookami. Możesz też pójść o krok dalej i zmienić język w ustawieniach telefonu.

ImTranslator i Zhongwen: Chinese-English Dictionary – tłumaczące rozszerzenia w przeglądarce Google Chrome

Masz ochotę pozwiedzać Internet w innym języku, ale jesteś na początkowym etapie nauki i czytanie bywa frustrujące? Doskonałym rozwiązaniem będzie użycie rozszerzeń w przeglądarce, które tłumaczą słownictwo poprzez kliknięcie lub najechanie kursorem na nieznane słowo. Dzięki temu bez przeszkód możesz cieszyć się czytaną treścią, nie marnując czasu na kopiowanie i wklejanie słówek do słownika w innym oknie. ImTranslator to słownik angielsko – polski, a Zhongwen: Chinese – English Dictionary to słownik chińsko – angielski. Żeby zainstalować takie rozszerzenie wystarczy wpisać nazwę pod tym linkiem: https://chrome.google.com/webstore/category/extensions.

 

Kindle – czytanie e-booków

Czujesz, że nadszedł moment na przeczytanie pierwszej książki w języku obcym? Zacznij od e-booka i to najlepiej od książki, którą już kiedyś czytałeś po polsku. Dzięki temu nie pogubisz się w treści, a elektroniczna forma ułatwi Ci sprawdzanie słówek. Wystarczy, że klikniesz na słowo, którego nie rozumiesz, a będziesz mógł przeczytać definicję. Sprawdzone słowo automatycznie trafi do listy słownictwa, którą będziesz mógł wykorzystać do nauki.

Rozmowa w języku obcym

W każdym większym mieście Polski możesz liczyć na możliwość spotkania się z obcokrajowcami, którzy chętnie poćwiczą z Tobą mówienie w języku obcym. Sami często uczą się języka polskiego, dlatego organizowane są spotkania polegające na wymianie językowej. Sprawdź czy w Twojej okolicy organizowana jest language exchange. Te informacje najłatwiej jest znaleźć na Facebooku lub przez wyszukiwarkę Google. Jeżeli takie spotkania to nie Twoja bajka, to zacznij rozmawiać ze sobą. Gdy gotujesz obiad postaraj się komentować swoje czynności w języku obcym, albo chociaż zapytaj przestrzeń: „Gdzie jest sól?”.

Mam nadzieję, że z przyjemnością skorzystasz z przygotowanego akwalungu. Zanurz się i rozkochaj w języku. Zrób dla niego trochę więcej miejsca w swoim życiu, a na pewno wskoczysz na zupełnie nowy poziom.

Pozdrawiam ciepło!

Zuza

Źródła:
Morgan-Short K, Finger I, Grey S., Ullman M.T. (2012). Second Language Processing Shows Increased Native-Like Neural Responses after Months of No ExposurePLoS ONE, 2012; 7 (3). https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0032974 [ dostęp: 01.06.2019]

Georgetown University Medical Center.(2012). In immersion foreign language learning, adults attain, retain native speaker brain pattern. ScienceDaily. www.sciencedaily.com/releases/2012/03/120328172212.htm [dostęp: 01.06.2019]