Myślisz o zapisaniu dziecka na lekcje chińskiego, ale nie masz pojęcia z czym to się je? Odpowiedzieliśmy na 10 najczęściej zadawanych pytań. Jeżeli przyjdą Ci jeszcze jakieś do głowy, to koniecznie odezwij się do nas. Chętnie na nie odpowiemy. 🙂  

Jak zazwyczaj wygląda lekcja chińskiego?

Siadamy w kole i zaczynamy od czytania historii o ciekawskim smoku Ollim, który przypadkowo znajduje księgę czarów w opuszczonej jaskini. Kartki trzyma niewidzialna siła, a na okładce napisane jest: “你好!你相信魔法吗?“. Wiesz co to znaczy? Nikt nie wie! Żeby się dowiedzieć jest tylko jedno wyjście – trzeba  rozbiec się po klasie i poszukać wskazówek. Gdy dzieci odpowiedzą księdze na zadane pytanie poznają dalszą część opowieści i zabiorą się za kolejne zadania – wypełnią znaki kolorami, zaśpiewają piosenki, poznają nowe słowa i nieźle się wyszaleją. Zabawy dopasowane są do tematu zajęć, gdy smoki wyruszają w podróż do Chin to pakujemy walizki, a gdy zwierzątka w lesie się rozchorują to robimy im opatrunki z bandaży!

O czym będziecie się uczyć?

O tematach ważnych dla dzieci! O rodzinie, zwierzętach, zabawkach, liczbach, ciele, morskim świecie, kosmosie, jedzeniu… no i magii. 🙂

 

Dlaczego baśniowa  historia  odgrywa w Miłej tak ważną rolę?

Może też pamiętasz oczekiwanie na najnowszy tom Harry’ego Pottera z wypiekami na twarzy, a potem połykanie książki w całości w ciągu dwóch dni? A może  jesteś fanem Czkawki i Nocnej Furii? Jeżeli tak, to pewnie rozumiesz czym jest miłość do dobrej opowieści. Smoczy Świat działa na maluchy motywacyjnie. Przywiązują się do bohaterów i chcą wiedzieć co wydarzy się dalej, a jedynym na to sposobem jest rozwiązanie wszystkich zagadek i zadań – bez tego dalsze rozdziały nie trafią w ich ręce. Do tego opowieść osadza nowe informacje w bardzo wyraźnym kontekście, dzięki czemu łatwiej jest zapamiętywać. 

Jakiego chińskiego nauczy się moje dziecko? Słyszałem coś o różnych dialektach.

Na zajęciach w Miłej uczymy języka mandaryńskiego, putonghua, czyli mowy powszechnej. Jest to oficjalny język używany w Chinach. Obowiązkowo używa się go w całym kraju podczas zajęć w szkole, w telewizji i w radio. W efekcie każdy Chińczyk płynnie się nim posługuje. Pisać będziemy w znakach uproszczonych tak samo jak Chińczycy z ChRL i Singapuru. 🙂 

Czy dzieci uczą się pisać chińskie znaki?

Pewnie! Zaczynają już podczas pierwszej lekcji! Czasami potrzebują dodatkowych ćwiczeń rozwijających motorykę małą, jak kolorowanie, lepienie z plasteliny, czy malowanie farbami, po to by w efekcie kreślić coraz pewniejsze kreski, ale trening rozpoczynamy od samego początku.

Jak wspierać dziecko w nauce chińskiego? 

Przede wszystkim przez okazanie zainteresowania. Spróbuj się wcielić w “ucznia” swojego dziecka. Gdy zapytasz o to czy nauczy Cię liczyć po chińsku, albo czy wyjaśni Ci jak napisać znaki z podręcznika będzie pękać z dumy! Wyjaśnienie czegoś rodzicowi jest dla małego człowieka niesamowicie ekscytujące. Będziemy Wam też przesyłać maile z grami powtórkowymi i piosenkami trenowanymi podczas lekcji. Może dodacie część z nich do Waszej rodzinnej playlisty? 🙂

Jak to wszystko zapamiętać?

Dzieci same z siebie nie rozpatrują chińskiego jako czegoś trudnego, dlatego najczęściej uczą się języka tak samo jak każdej innej umiejętności. Wiązanie butów, nazwy Pokemonów, czy chiński nie są wcale od siebie aż tak daleko. Oczywiście w swoim arsenale mamy narzędzia wspomagające skuteczne przyswajanie informacji, np. do uczenia się nowych znaków często wykorzystujemy technikę wyobrażeniowo – skojarzeniową, polegającą na zauważaniu charakterystycznych kształtów i obrazów w znakach i wymyślaniu do nich krótkich historii ułatwiających zapamiętywanie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o tym nieco więcej to polecam artykuł “Jak nauczyć się kolorów po chińsku”. 🙂

Bardzo ważnym elementem trwałego zapamiętywania są powtórki! Będziemy utrwalać materiał na zajęciach, ale krótkie powtórki w domu działają cuda. Wystarczy przesłuchanie piosenek dwa razy w tygodniu i zagranie w krótki quiz ze znakami żeby nowe informacje zostały na dłużej w głowie. Zajmie to mniej niż 15 minut tygodniowo. 

Jak duże są grupy?

Do 6 osób.

 

Jaki wiek jest najlepszy na start przygody z chińskim?

Każdy wiek jest dobry na naukę, ale im wcześniej się zacznie tym ma się zwyczajnie więcej czasu na rozwój nowej umiejętności. Jeżeli Twoje dziecko ma skończone 5 lat to nie powinno mieć problemu z odnalezieniem się na zajęciach. Jeżeli masz wątpliwości, to zawsze możecie zacząć od lekcji próbnej. 

 

 

Czy moje dzieci będą mówiły za moimi plecami po chińsku? 

Prawdopodobnie tak. 🙂